Utrata pamięci z powodu nadużywania alkoholu jest bardzo niebezpieczna i naraża zarówno pijącego, jak i jego otoczenie, na duże ryzyko wielu negatywnych konsekwencji.

Utrata pamięci spowodowana alkoholem, powszechnie określana jako amnezja wywołana alkoholem, występuje z różnych powodów, w zależności od osoby i różnych innych czynników. Bez względu na przyczynę lub powód, jest bardzo niebezpieczna.

Czym jest amnezja?

Amnezja to tymczasowa utrata pamięci w wyniku szybkiego spożycia alkoholu. Najczęstszą formą nadmiernego picia jest upijanie się. Kiedy dana osoba traci pamięć, tymczasowo nie jest w stanie tworzyć nowych, długotrwałych wspomnień, zachowując jednocześnie inne umiejętności, takie jak prowadzenie rozmów, jedzenie, a nawet prowadzenie pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ alkohol zaburza zdolność do tworzenia nowych, długotrwałych wspomnień. Wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu rośnie również stopień upośledzenia pamięci. Kiedy alkohol jest spożywany w szybkim tempie, może powodować częściowe lub całkowite utraty pamięci.

Częściowe utraty pamięci

Częściowe utraty pamięci występują, gdy osoba pije alkohol w szybkim tempie, co powoduje częściowe zablokowanie pamięci. Ta blokada uniemożliwia przeniesienie pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej, co skutkuje możliwością przypomnienia sobie tylko części zdarzeń z czasu, gdy pili.

Całkowite utraty pamięci

Całkowite występują, gdy osoba pije alkohol w dużych ilościach w szybkim tempie i nie jest w stanie przypomnieć sobie całych wydarzeń w czasie, gdy piła.

Co powoduje utraty pamięci?

Oprócz wysokiego stężenia alkoholu we krwi istnieją inne cechy, które zwiększają ryzyko utraty pamięci. Niektóre z głównych cech, które wpływają na to, czy dana osoba tego doświadcza to płeć, pochodzenie etniczne, genetyka, sposób spożywania alkoholu i tempo spożycia.

Istnieje silniejsza korelacja między utratami pamięci wywołanymi alkoholem, gdy alkohol jest spożywany w szybkim tempie, niż w dużych ilościach. Naukowcy odkryli, że wszystkie okresy utraty pamięci wywołane alkoholem następowały po szybkim wzroście poziomu alkoholu we krwi. Według ostatnich badań picie na pusty żołądek może również zwiększać ryzyko utraty pamięci, ponieważ może to drastycznie podnieść poziom stężenia alkoholu we krwi.

Kobiety i amnezja

Jednym z czynników wpływających na utratę pamięci wywołaną alkoholem jest płeć. Kobiety są bardziej narażone na utratę pamięci niż mężczyźni, nawet przy niższym poziomie spożycia alkoholu. Kilka typowych powodów, dla których kobiety są bardziej narażone na utratę pamięci, to:

 • Kobiety mają znacznie mniejszą masę wody niż mężczyźni, więc alkohol jest mniej rozcieńczany we krwi.
 • Kobiety mają znacznie niższe stężenie enzymu dehydrogenazy alkoholowej (ADH), który metabolizuje alkohol, zanim dostanie się on do krwiobiegu. W rezultacie kobiety mają wyższe stężenie alkoholu we krwi i doświadczają większego zatrucia niż mężczyźni.
 • Ogólnie rzecz biorąc, kobiety mają wyższy poziom tkanki tłuszczowej niż mężczyźni; dlatego kobiety utrzymują wyższe stężenie alkoholu we krwi niż mężczyźni.

Wszystkie te czynniki zwiększają prawdopodobieństwo, że kobiety doświadczają amnezji częściej niż mężczyźni.

Oznaki i objawy 

Może być trudno zidentyfikować, kiedy ktoś ma utratę pamięci, ponieważ osoba ta najczęściej kontynuuje regularne zachowania, takie jak mówienie, jedzenie, a nawet uprawianie seksu. Utrata pamięci jest bardziej powszechna, niż mogłoby się wydawać. Chociaż trudno to wykryć, istnieją pewne oznaki, że dana osoba może być w stanie amnezji, na które należy uważać, w tym:

 • Osoba łatwo się rozprasza.
 • Osoba ciągle zapomina, o czym mówi lub co robi.
 • Osoba często powtarza to samo w kółko, nie pamiętając, że się powtórzyła.
 • Osoba wykazuje brak świadomości otoczenia.
 • Osoba wykazuje brak troski o myśli i uczucia innych.
 • Osoba decyduje się na ryzykowne zachowania, które różnią się od jej zwykłego zachowania.
 • Osoba spożywa duże ilości alkoholu w krótkim czasie.

Jak zapobiegać utracie pamięci?

Jeśli często tracisz pamięć, najlepszym sposobem zapobiegania jest całkowita abstynencja od alkoholu. Amnezja nie jest uważana za oznakę zaburzenia związanego z używaniem alkoholu, jednak osoby, które straciły pamięć są bardziej narażone na rozwój alkoholizmu. Utracie pamięci spowodowaną alkoholem można zapobiec, stosując się do kilku mądrych i prostych wskazówek, takich jak:

 • Zjedzenie posiłku przed i podczas picia alkoholu.
 • Nawadnianie się wodą pomiędzy każdym napojem alkoholowym.
 • Zwolnienie prędkości picia (szybkie spożycie jest kluczowym składnikiem zgłaszanym przez osoby, które straciły pamięć).
 • Bycie dobrze wypoczętym przed piciem może pomóc w zapobieganiu omdleniom.
 • Bycie świadomym środowiska, w którym się znajdujesz; ludzie, którzy piją w nowym lub dziwnym otoczeniu, mają naturalnie zmniejszoną tolerancję na alkohol.
 • Trzymanie się z dala od gier z piciem, ponieważ te gry promują szybkie spożycie alkoholu.
 • Unikanie mieszania alkoholu z lekami, ponieważ zwiększa to zatrucie i może powodować utratę pamięci.

Krótko- i długoterminowe skutki 

Alkohol zakłóca zdolność mózgu do tworzenia nowych wspomnień. Wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu rośnie również skala upośledzenia pamięci. Krótkoterminowe skutki amnezji obejmują problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym depresję lub lęk, lub problemy fizyczne, takie jak urazy fizyczne. Inne konsekwencje obejmują problemy finansowe lub prawne spowodowane angażowaniem się w ryzykowne zachowanie podczas przerwy w pamięci. Chociaż są to zagrożenia, które mogą wystąpić poza amnezją, istnieje zwiększone ryzyko ich wystąpienia podczas, z powodu braku świadomości i złego procesu decyzyjnego.

Przewlekłe nadużywanie alkoholu może uszkodzić komórki nerwowe i trwale wpłynąć na pamięć i uczenie się. Badania wskazują, że jest mało prawdopodobne, aby dana osoba doznała uszkodzenia mózgu z powodu utraty pamięci; istnieje jednak korelacja między utratą pamięci a problemami związanymi z tworzeniem, przechowywaniem i pozyskiwaniem nowych wspomnień u osób, które zgłaszają długą historię utraty pamięci spowodowanej alkoholem. Jest to spowodowane uszkodzeniem procesów zachodzących w hipokampie w wyniku długotrwałego szybkiego spożywania alkoholu.

Pomoc jest dostępna

Chociaż zaniki pamięci niekoniecznie oznaczają, że dana osoba ma problem z piciem, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Budzenie się po zaciemnieniu spowodowanym alkoholem i nie pamiętanie, co powiedziałeś lub zrobiłeś poprzedniej nocy, może być przerażające. Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz, zmaga się z ciągłymi utratami pamięci, być może nadszedł czas, aby sięgnąć po pomoc. Skontaktuj się z dostawcą leczenia już dziś, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach leczenia. Są to m.in. detoksykacja w ośrodku leczenia, terapie indywidualne, terapie grupowe, takie jak AA, czy wszywka alkoholowa, która pomaga w utrzymaniu abstynencji przez dłuższy okres czasu i wywołuje negatywne skutki uboczne po reakcji z alkoholem.