Picie alkoholu towarzyszy człowiekowi niemal przez całe życie. Ale granica między używaniem a nadużywaniem jest widoczna przede wszystkim dla lekarza. Jak pozbyć się alkoholizmu? 

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm (zespół uzależnienia od alkoholu) to ciężka przewlekła choroba psychiczna (rodzaj nadużywania substancji), charakteryzująca się uzależnieniem od używania substancji zawierających alkohol. Alkoholik to pacjent, który nie jest w stanie kontrolować spożywania alkoholu i który potrzebuje pilnej i skutecznej pomocy lekarskiej.

Pojawienie się uzależnienia od alkoholu może być spowodowane czynnikami o charakterze psychologicznym, fizjologicznym lub społecznym. Jak na przykład środowisko, depresja i stres, dziedziczność, dostępność i popularność produktu.

Co wiadomo o etapach i jak je określać?

Zwyczajowo rozróżnia się uzależnienie od alkoholu według następujących etapów spożywania alkoholu:

Etap 0 (zero): sytuacyjne lub przypadkowe picie niewielkich ilości alkoholu bez uzależnienia fizjologicznego lub fizycznego, ale z lekkim uzależnieniem psychicznym. Z reguły osoba traci lub nie jest zainteresowana piciem alkoholu w przyszłości. Faza jest niebezpieczna, pod pewnymi warunkami utrata kontroli nad używaniem i przejście do kolejnego etapu uzależnienia.

Etap 1: uzależnienie psychiczne od alkoholu. Cechy charakterystyczne: obsesyjne pragnienie picia alkoholu, planowanie i oczekiwanie picia, przechodzenie na duże dawki, utrata reaktywności organizmu (nudności) na nadmiar alkoholu.

Etap 2: fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu. Cechy charakterystyczne: niemożność zaprzestania picia alkoholu z powodu zaburzeń hormonalnych, zespół kaca i jego eliminacja dawką alkoholu, upicie się, psychoza alkoholowa.

Etap 3: zmiany fizjologiczne – skrajne uzależnienie. Cechy charakterystyczne: spadek lub brak odporności na alkohol, nadużywanie alkoholu, maksymalne uzależnienie fizyczne, zaburzenia psychosomatyczne – degradacja osobowości, nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, mózgu, przewodu pokarmowego, układu krążenia i innych narządów prowadzące do śmierci .

Leczenie alkoholizmu można rozpocząć na dowolnym z tych etapów, ale łatwiej jest osiągnąć wyniki we wczesnych stadiach.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę: duże i narastające ilości spożywanego alkoholu, kac i w efekcie nudności, podwyższone ciśnienie krwi, drżenie kończyn, agresja, depresja, upijanie się, utrata pamięci.

Co wiemy o rodzajach uzależnienia od alkoholu

W zależności od ilości, regularności i reakcji behawioralnej eksperci rozróżniają następujące rodzaje alkoholizmu:

Alkoholizm piwny – regularne spożywanie piwa i napojów piwnych w ilości powyżej 1 litra dziennie. Powszechnie przyjmuje się, że skoro piwo jest napojem o niskiej zawartości alkoholu, to nie niesie ze sobą wielkiego niebezpieczeństwa. Jest to jednak napój zawierający alkohol i przy dużych dawkach powoduje uzależnienie, przejście na mocniejsze napoje, a następnie uzależnienie.

Przewlekły alkoholizm – regularne spożywanie napojów alkoholowych o różnej mocy aż do upojenia. Ciągły kac i potrzeba „poprawy” zdrowia prowadzą do zwiększania dawek i siły spożywanych.

Alkoholizm – ciągłe ciągłe spożywanie dużych porcji alkoholu. Długotrwałe upijanie się bez specjalistycznej pomocy lekarzy prowadzi do śmierci.

Alkoholizm kobiecy jest formą alkoholizmu trudną do leczenia, niebezpieczną pod względem stopnia uzależnienia i konsekwencji. Alkoholizm u kobiet różni się od sposobu i powodu upijania się mężczyzn.

Alkoholizm dziecięcy to ciężki rodzaj uzależnienia od alkoholu, który ma destrukcyjny wpływ na rozwijający się organizm ze względu na lekkostrawność substancji zawierających alkohol.

Ukryty alkoholizm – rodzaj uzależnienia, z reguły znanych osób lub osób unikających rozgłosu. Regularne spożywanie napojów alkoholowych można zauważyć po zmienionym wyglądzie i stylu życia człowieka. Dzieje się tak z reguły już w ciężkich stadiach choroby i wymaga pomocy specjalistów, psychoterapeutów oraz rehabilitacji w warunkach szpitalnych.

Metody leczenia

Celem naszego ośrodka jest jak najszybszy powrót człowieka do trzeźwości i zdrowego trybu życia. Osiągamy to poprzez kompleksowe leczenie alkoholizmu w szpitalu.

Głównym warunkiem skutecznego leczenia uzależnienia jest własne pragnienie pacjenta, wewnętrzna motywacja. Krewni, wewnętrzny krąg i lekarze mogą pomóc tylko tym, którzy chcą pozbyć się uzależnienia, chęć zrobienia tego za niego nie przyniesie rezultatów.

Pozbycie się uzależnienia od alkoholu rozpoczynamy od bezpłatnej konsultacji wstępnej. Przeprowadza się go z pacjentem i, w razie potrzeby, z jego rodziną. Recepcję prowadzi psychoterapeuta, który towarzyszy pacjentowi od pierwszego spotkania do zakończenia terapii. Na etapach leczenia stawia się i rozwiązuje zadania przyczyn uzależnienia psychicznego, depresji, powrotu do trzeźwości i utrwalenia wyniku.

Kolejnym etapem jest kompleksowe badanie stanu organizmu. Pacjent przechodzi badania, testy na obecność alkoholu. W zależności od potrzeb wykonywane są badania USG, EKG, badania terapeuty i innych specjalistów. Ujawnia się obecność współistniejących chorób. Dopiero potem pozostaje szczegółowy plan leczenia alkoholizmu i rehabilitacji pacjenta.

Kolejnym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest obowiązkowa detoksykacja w warunkach szpitalnych. Optymalna metoda jest wybierana w zależności od aktywnej substancji toksycznej.

Leczenie główne prowadzone jest w formie terapii kompleksowej i obejmuje: terapię infuzyjną i farmakologiczną, terapię awersyjną, psychoterapię, terapię ibogainą, implant.

Warto zaznaczyć, że nasza poradnia prowadzi również terapię wspomagającą przez cały rok (etap ambulatoryjny) w formie konsultacji i obserwacji, nawet po całkowitym wyleczeniu się z alkoholizmu.

Wszywka alkoholowa

To jedna z metod leczenia alkoholizmu. Esperal to lek stosowany w leczeniu alkoholizmu. Jest to lek z grupy disulfiramów, które działają poprzez hamowanie rozkładu alkoholu etylowego w organizmie. Dzięki temu po spożyciu alkoholu przez osobę przyjmującą esperal występują nieprzyjemne objawy, takie jak wymioty, bóle głowy i brzucha, duszność, pocenie się, zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca. Te objawy mają zniechęcić pacjenta do ponownego spożywania alkoholu i pomóc mu w utrzymaniu trzeźwości.

Profilaktyka alkoholizmu, czy jest konieczna?

Zapobieganie upijaniu się to mały, ale ważny krok w kierunku zachowania zdrowia. Lekarze naszego ośrodka szczegółowo doradzają pacjentom w tej kwestii. Oto kilka wskazówek:

  • Zdecydowana odmowa jakiegokolwiek alkoholu, oferowanego nawet przez bliskie osoby.
  • Zmiana otoczenie na takie, które wspiera Ciebie i Twoją trzeźwość.
  • Wypełnienie swojego życie zainteresowaniami: sportem, hobby, podróżami, pracą.