Każdego roku odnotowuje się coraz większe spożycie alkoholu. Jak podaje prof. Piotr Gałecki – krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii – podaje dane opublikowane jakiś czas temu w Lancecie. Otóż w latach 90. przeciętny człowiek (patrząc globalnie), spożywał niecałe 6 litrów czystego alkoholu. Z kolei w 2017 ilość ta była równa 6,5 litrom. Obecnie prognozuje się, że 2030 roku liczba ta urośnie o kolejny litr. Warto dodać, że polskie statystyki od dawna przekraczają światowe dane. W tym roku spożycie alkoholu przez Polaka oscyluje w granicach 10 litrów.

Charakterystyczne objawy uzależnienia od alkoholu

Z reguły alkoholizm jest diagnozowany dopiero w momencie kiedy działanie alkoholu ukazuje poważne konsekwencje natury psychicznej i fizycznej u osoby uzależnionej. Powoduje zniszczenie jego relacji z innymi ludźmi, burzy reputację w środowisku zawodowym. Niestety charakterystycznym zjawiskiem dla uzależnienia jest to, że dana osoba zaprzecza swojej chorobie. Nie chce się przyznać do swoich problemów alkoholowych, a także próbuje oszukać swoje najbliższe otoczenie.

Alkoholizm można rozpoznać po:

 • Głodzie alkoholowym – jest to nieodparta chęć spożywania napojów alkoholowych,
 • Braku kontroli nad piciem – picie nadmiernych ilości alkoholu mimo wcześniejszych deklaracji niewielkich dawek,
 • Zwiększoną tolerancją alkoholową – zwiększenie ilości wypijanego napoju w celu uzyskania odurzenia (dotychczasowe dawki przestają być wystarczające),
 • Piciu na klin – sięganie po używkę w celu złagodzenia skutków wcześniejszego picia,
 • Pojawianiu się objawów zespołów abstynencyjnych, np. nudności, drżenia mięśni, problemów ze snem, pocenia się, nerwowości, rozszerzonych źrenic, lęków i niepokoju,
 • Swoistej odporności na alkohol – uznaje się, że alkoholik przy 1,5 promila alkoholu we krwi nie wykazuje objawów odurzenia,
 • Dalsze sięganie po alkohol i jego duże ilości, mimo, iż dana osoba wie, że jest to napój szkodliwy,
 • Skoncentrowaniu swojej uwagi i aktywności wokół alkoholu – często pojawia się tutaj zaniedbywanie rodziny, zaniechanie swoich zainteresowań.

Należy mieć świadomość, że występowanie minimum trzech objawów z powyższej listy wskazuje na rozwój uzależnienia od alkoholu, a tym samym konieczność podjęcia leczenia i terapii.

Współwystępowanie z innymi problemami i skutki

 Istnieje potrzeba rozpatrywania alkoholizmu jako problemu zdrowotnego oraz społecznego. Wywołuje on liczne dysfunkcje, obniża jakość życia, zaburza więzi z najbliższymi, powoduje konflikt z najbliższym środowiskiem.

Skutki występowania choroby alkoholowej są następujące:

 • Warunkuje nieprawidłowe funkcjonowanie rodziny,
 • Stwarza problemy w kontaktach interpersonalnych,
 • Wywołuje problemy finansowe,
 • Jest przyczyną przemocy,
 • Jest przyczyną łamania prawa.

Uzależnienie alkoholowe, jeżeli nie jest leczone, prowadzi do licznych patologii. Niejednokrotnie powoduje rozpad rodziny, ale również warunkuje powstanie przyszłych zaburzeń w funkcjonowaniu i rozwoju dzieci, stając się przyczyną syndromu DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Przewlekle nadużywany alkohol jest powodem licznych chorób, zaburzeń i nieprawidłowości. Najczęściej wśród alkoholików spotyka się:

 • Choroby wątroby, w tym jej marskość,
 • Choroby nerek,
 • Choroby serca,
 • Wzrost ciśnienia tętniczego.

Zastrzyk antyalkoholowy – działanie

Jednym ze sposobów przeciwdziałania chorobie alkoholowej jest zastrzyk antyalkoholowy. Jego działanie jest bardzo podobne do popularnej wszywki alkoholowej Esperal zawierającej w sobie Disulfiram jako składnik aktywny. Różnica jest taka, że wszywka ma postać tabletek, a omawiana w niniejszym artykule metoda ma formę zastrzyku. W obu przypadkach Disulfiram wchłania się, przedostaje do krwioobiegu, wywołując zmiany metaboliczne w obrębie działania wątroby i rozpadu alkoholu na neutralne związki na mocy jej enzymu. Tym samym, stosując farmakologiczne leczenie awersyjne, przy spożyciu nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych, pojawiają się groźne dla zdrowia skutki uboczne, a w praktyce oznacza to borykania się z zatruciem alkoholowym. Warto jednak dodać, że na co dzień, zachowując abstynencję, zastrzyk alkoholowy, podobnie jak Esperal, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest całkowicie neutralny i nie wpływa na funkcjonowanie człowieka. Jedynie kontakt Disulfiramu z etanolem wywołuje reakcję disulfiramową.

Długość działania zastrzyku alkoholowego z Esperaem a sposoby leczenia alkoholizmu

Wszywka działa przez okres od 8 do 12 miesięcy. Jest to moment wymuszonej trzeźwości, przy czym jednocześnie czasem, który pozwala na wprowadzenie, ugruntowanie i dokonanie wielu różnych, pozytywnych zmian w życiu danej osoby. Czas abstynencji pozwala zregenerować organizm, zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe i styl życia. W ten sposób można uzupełnić niedobory składników odżywczych, mineralnych, a także witaminowych, które zostały wypłukane przez nadmiar alkoholu i długi czas trwania ciągów alkoholowych.

Czas trzeźwości ma także jeszcze jeden skutek. Przede wszystkim pozwala w racjonalny sposób spojrzeć na swoje życie, przewartościować je, a także podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia. Poleca się łączenie zastrzyku antyalkoholowego z terapią psychologiczną. Dużym jej atutem jest możliwość rozpoznania i nazwania przyczyn, które odpowiadają za rozwój nałogu. Dzięki regularnym sesjom terapeutycznym osoba uzależniona dokonuje analizy każdego obszaru swojego życia, a przy pomocy specjalisty zaczyna rozumieć towarzyszące mu myśli i emocje. Co więcej, na początku terapii stawiane są cele terapeutyczne, które oczekuje się, że Pacjent finalnie zrealizuje.

Disulfiram – skutki uboczne i przeciwwskazania

U osób długotrwale i silnie uzależnionych przekształcanie toksycznego aldehydu octowego do postaci mniej szkodliwego kwasu octowego może także ulec pogorszeniu. Z tego powodu alkoholicy bardzo często mają podwyższony poziom acetaldehydu we krwi, co skutkuje jego nadmiernym wzrostem podczas reakcji disulfiramowej, czego konsekwencje są bardzo dotkliwe. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania Disulfiramu u osób, które:

 • Mają choroby nerek,
 • Mają choroby wątroby,
 • Mają choroby układu oddechowego,
 • Mają niedoczynność tarczycy,
 • Cierpią z powodu uszkodzenia mózgu,
 • Cierpią z powodu epilepsji,
 • Disulfiram nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Reakcja disulfiramowa może skutkować pogłębieniem już istniejących problemów ze zdrowiem. Co więcej, konsekwencje łączenia etanolu ze składnikiem zastrzyku antyalkoholowego obejmuje także stany depresyjne, zaburzenia snu, omamy, nieprzyjemny posmak w ustach.

Zastrzyk antyalkoholowy z Disulfiramem – środki ostrożności

Osoby będące w trakcie leczenia i terapii muszą mieć na uwadze, że nie tylko samo picie napojów procentowych jest groźne, ale powinny one ograniczyć kontakt ze wszelkimi produktami zawierającymi alkohol. Należy tutaj wyszczególnić chemikalia, szczególnie rozpuszczalniki, niektóre leki, kosmetyki, a także inne produkty spożywcze jak: ocet, sosy na bazie alkoholu, wyroby cukiernicze, w tym nadziewane alkoholem ciasta i bombonierki. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wywoła w mniejszym lub większym stopniu reakcję disulfiramową. Należy także uważać na piwo bezalkoholowe, ponieważ bardzo często zawiera 0,5%. W trosce o swoje dobro i samopoczucie należy zrezygnować z omawianych produktów. Co więcej, piwa bezalkoholowe, ze względu na swój smak i niewielkie stężenie etanolu, może zwiększać głód alkoholowy, charakterystyczny dla uzależnienia. Uznaje się, że tego typu napoje często są powodem nawrotu choroby.